Inżynieria tkankowa

Celem inżynierii tkankowej jest wytworzenie funkcjonalnych zamienników tkanek, a nawet narządów ludzkich, a więc swoista produkcja części zamiennych. Co jest potrzebne do wytworzenia tkanki w sztuczny sposób? Komórki i rusztowanie, które będzie stanowić podporę dla wzrastających komórek.


hodowla komórek


Jakie wymagania stawia się materiałom dla inżynierii tkankowej?

Oczywistym jest, że materiał będący w kontakcie z organizmem człowieka musi być biozgodny, a więc nie wywoływać niepożądanych reakcji ze strony organizmu i nie wykazywać działania toksycznego. Bardzo ważna jest struktura materiału, która powinna zapewniać możliwość wzrastania na niej komórek – najlepiej sprawdza się struktura porowata. Materiał dla inżynierii tkankowej musi charakteryzować się dobrą odpowiedzią komórkową – a więc „sprzyjać” adhezji, proliferacji czyli pomnażaniu się oraz różnicowaniu się komórek. Co ważne, celem rusztowania ma być tylko tymczasowe wspieranie wzrostu tkanki. Spełniając funkcję podpory, materiał powinien więc stopniowo biodegradować z szybkością dopasowaną do tempa wzrostu tkanki, a produkty degradacji powinny być obojętne lub wręcz wspomagać proces wzrostu tkanki. Nie sposób pominąć znaczenia własności mechanicznych – istotne są takie parametry jak wytrzymałość na zginanie, ściskanie czy moduł sprężystości materiału. W przypadku rusztowań wspomagających wzrost kości bardzo ważna jest bioaktywność,  dzięki której na materiale tworzy się wartstwa hydroksyapatytu ułatwiająca wiązanie ze zdrowym fragmentem kości.

Z jakich materiałów tworzy się rusztowania?

Zacznijmy od podziału tkanek ludzkich. Wyróżniamy tkanki miękkie – np. skórę, mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne oraz tkankę twardą czyli kostną. Tkanki te zasadniczo różnią się między sobą – tkankę miękką tworzą komórki – fibroblasty, w przypadku tkanki kostnej są to osteoblasty, a oprócz tego różnią je też właściwości mechaniczne. Wybór materiału będzie zatem uzależniony od rodzaju tkanki czy spełnianej przez nią funkcji.
Do najczęściej stosowanych (oraz badanych pod kątem zastosowań) materiałów należą:
  • polimery syntetyczne: polikwas glikolowy (PGA), polilaktyd (PLA) oraz ich kopolimery,
  • polimery naturalne: kolagen, chitozan, celuloza, elastyna,
  • szkła bioaktywne: krzemionkowe, fosforanowe, boranowe,
  • materiały ceramiczne: hydroksyapatyt (HA), β-fosforan trójwapniowy (β-TCP),
  • materiały węglowe: włókna węglowe, nanorurki węglowe,
  • kompozyty: polimer/ceramika. 


Rys. Schemat postępowania w inżynierii tkankowej.

W jednym z następnych postów postaram się przedstawić etapy badań, jakim poddawane są materiały o potencjalnym zastosowaniu w inżynierii tkankowej.
Bibliografia:
  1. http://www.chemistry2011.org
  2. http://www.3ders.org
  3. http://www.nature.com/pr/journal/v63/n5/full/pr200899a.html
  4. http://www.oulu.fi/spareparts/ebook_topics_multifunctional/abstracts/davis.pdf
  5. http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/43775.pdf
  6. http://www.instituteofmaking.org.uk/materials-library/material/bioactive-glass-scaffold

Unknown

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram