Narzędzia chirurgiczne - historia w pigułce

historia i rozwój narzędzi chirurgiczny


Czy można powiedzieć, że narzędzia chirurgiczne towarzyszą człowiekowi już od zarania dziejów?  Istotnie, już w czasach prehistorii dysponując naturalnymi materiałami takimi jak kamień czy kości wykonywano proste narzędzia – np. noże służące usuwaniu ciał obcych. Nadejście epoki brązu, a potem żelaza przyniosło oczywiście dalszy postęp w kwestii wytwarzania prostych narzędzi.

W dziełach Hipokratesa (400 r p.n.e.) znajdują się już opisy dość skomplikowanej budowy narzędzi chirurgicznych, takich jak kleszcze czy igły. Mając na uwadze brak znajomości prawidłowej anatomii są to zbiory tymbardziej imponujące. W kolejnej epoce – średniowieczu rozwój narzędzi chirurgicznych zostaje zahamowany ze względu na stanowisko Kościoła, przy czym pochodzące z tego okresu dzieło arabskiego lekarza Abulcaisa zawiera opisy i ryciny około dwustu narzędzi chirurgicznych i przez kilka stuleci jest źródłem wiedzy chirurgów.

W renesansie arsenał instrumentarium chirurgicznego zdecydowanie się poszerza. Znak czasów - pojawiają się narzędzia pomocne przy ranach postrzałowych. La chirurgie Francoise z 1594 roku jest pracą zawierającą dokładne ilustracje, wykonane w skali tak aby umożliwić precyzyjne odwzorowanie narzędzi w pracowni kowala. Niestety m.in. ze względu na brak funkcjonowania zasad dotyczących sterylizacji narzędzi śmiertelność po operacjach jest bardzo wysoka.
XVII i XVII wiek – liczba dostępnych narzędzi chirurgicznych jest jeszcze większa i co ciekawe wiele uwagi poświęca się ich estetyce. Wytwarzane w tym czasie narzędzia odznaczają się dekoracyjnymi wykończeniami. Pojawiają się katalogi i publikacje przeznaczone dla wytwórców instrumentarium chirurgicznego. XIX wiek, z uwagi na rozwój wiedzy o anatomii przynosi opracowanie wielu specjalistycznych narzędzi. Stosuje się już wówczas chromowe i niklowe pokrycia w celu zapobiegnięcia korozji.
Po 1925 roku dostępne są już wysokiej jakości gatunki stali zawierających chrom dlatego narzędzia chirurgiczne są wykonywane ze stali nierdzewnych gwarantujących odporność na korozję. W XX wieku narzędzia chirurgiczne stają się dużo bardziej zaawansowane, ich budowa zaczyna się znacznie różnić w zależności od organu, przy którym mają pracować. Stosuje się też jednorazowe ostrza skalpelów, pojawiają się np. cewniki. Obecnie nie tylko wymagania w stosunku do narzędzi chirurgicznych, ale i ich sama klasyfikacja jest ściśle określona przez normy. Biorąc pod uwagę właściwości funkcjonalno-konstrukcyjne wyróżniamy np. narzędzia tnące, chwytające, przemieszczające, kłujące czy uderzające.  
Dzisiejsze trendy panujące w dziedzinie instrumentarium chirurgicznego to rozwój narzędzi dla metod małoinwazyjnych, a także robotów chirurgicznych. Takich jak np. ten budowany w ramach działalności Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii założonej przez prof. Religę. W Zabrzu powstaje rodzina robotów Robin Heart.  Jeden z nich ma już za sobą badania na zwierzętach. Krótki film z udziałem robota tutaj.
Bibliografia:
Kirkup J.R.: The history and evolution of surgical instruments, Annals of The Royal College of Surgeons of England, 1981 vol. 63. 
http://wojciechszczesny61.blogspot.com/2013/07/milowe-kamienie-chirurgii-od-kamiienego.html

Unknown

2 komentarze:

  1. Napisz coś o materiałach do nanotechnologii :-). Czy może raczej mikro, obecnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu pisałam o przykładowych zastosowaniach biomaterialy.blogspot.com/2016/08/zastosowanie-nanomaterialow-w-medycynie.html. Ale temat jest tak szeroki, że oczywiście jeszcze nieraz będę pisać o materiałach w nanotechnologii. :)

      Usuń

Instagram