Opatrunki z jonami srebra


„Zawiera jony srebra”, „z dodatkiem nanosrebra” – te sformułowania powoli przestają już zaskakiwać. Nanosrebro i jony srebra znajdziemy w kosmetykach, ubraniach, materiałach budowlanych… Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze cieszą się też ogromnym zainteresowaniem jako składniki wzbogacające różnego rodzaju biomateriały. Opatrunki zawierające jony srebra to już codzienność, z pewnością są dostępne w niemal każdej aptece. Skoro są już zjawiskiem tak powszechnym warto przyjrzeć się im bliżej.

W zależności od producenta opatrunki zbudowane są z różnego rodzaju włókien. Przykładowo – w przypadku opatrunku Textus bioactive® są to różnego rodzaju włókna polietylenowe, Atrauman Ag – włókna poliamidowe, a w opatrunku Aquacel Ag wykorzystano włókna karboksymetylocelulozy sodowej. Rodzaj użytych włókien ma duże znaczenie dla właściwości opatrunku – zapobiega przywieraniu do rany, zapewnia odpowiednie pH czy jak w przypadku karboksymetylocelulozy, pod wpływem chłonięcia wysięku pozwala przybrać postać żelu.

To co powoduje, że jony srebra są tak entuzjastycznie promowane jako składniki materiałów opatrunkowych to ich właściwości bakteriobójcze. Przyjrzyjmy się temu zjawisku bliżej. Wprowadzone do opatrunku atomy srebra w środowisku wodnym, takim jak wysięk z rany tracą elektrony i stają się dodatnio naładowanymi jonami. Jony te wykazują wysoką reaktywność w stosunku do bakterii. Działają wielorako. Po pierwsze kluczowe jest powinowactwo jonów Ag+ do różnego rodzaju grup funkcyjnych: fosforanowych, karboksylowych, aminowych, sulfhydrylowych… Jony srebra przedostają się przez osłonę bakterii i wiążą z wartswą fosfolipidową błony co w konsekwencji prowadzi do jej przerywania i niszczenia bakterii w wyniku nieprawidłowego transportu jonów i metabolitów.  Ponadto dezaktywacja bakterii odbywa się też poprzez utlenianie katalityczne. Powierzchnia jonów srebra sprzyja absorpcji tlenu, a ten powoduje utlenianie grup tiolowych –SH bakterii, a w konsekwencji niszczy tzw. łańcuch oddechowy bakterii. To jeszcze nie ostatnia broń jaką dysponują jony srebra. Białka, z których zbudowane są bakterie zawierają między innymi wiązania S-S, tzw. mostki disiarczkowe, które odpowiadają za stabilność struktury przestrzennej białek. Jony srebra „rozrywają” mostki prowadząc do denaturacji białka – zniszczenia ich struktury, a co za tym idzie zahamowania aktywności biologicznej.

Czy „zbawienne” dla nas działanie jonów wiąże się też z jakimiś skutkami ubocznymi? Jak zwykle zdania są podzielone. Niektóre badania wskazują na toksyczne działanie jonów srebra wobec keratynocytów i fibroblastów, inne wyniki im zaprzeczają. Jeśli jesteście szczególnie zainteresowani opatrunkami z jonami srebra tu znajdziecie ciekawy przegląd najważniejszych informacji (ang).

Unknown

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram